Home >> Kampanyalar >> Dayanışma >> ATİK Haber Merkezi’nden 1 Mayıs’a Özel Yayın Gerçekleşti (Videohaber)

ATİK Haber Merkezi’nden 1 Mayıs’a Özel Yayın Gerçekleşti (Videohaber)

Haber Merkezi |01.05.2020| ATİK Haber Merkezi (AHM) olarak bugün gerçekleşen 1 Mayıs eylemlerini uzun bir canlı yayın akışıyla izleyicilere ulaştırdık. 1 Mayıs’ta Türkiye’den Avrupa’ya farklı şehirlerden yaptığımız canlı bağlantılarda Korona salgını sürecinde işçi ve emekçilerin alanlardaki eylemlerini sizlere ulaştırdık. ATİK Haber Merkezi’nin sosyal medya platformlarından daha önce farklı konularla düzenlediği canlı yayınlarına bir yenisini de 1 Mayıs işçi ve emekçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününde düzenlenen yayını ekledi.

Saat 15’te başlayan canlı yayın 4 saat sürdü. Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İsveç, Hollanda, Yunanistan, Türkiye gibi bir çok ülkeden canlı yayın gerçekleştirilerek alanlardan aktarımlar oldu. Canlı yayında 1 Mayıs’ın Dünya ve Türkiye’deki tarihcesine değinildi. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ‘nun , Yeni Kadın ve Yeni Demokratik Gençlik (YDG)’in açıklamaları okundu. Ayrıca Haber Merkezimiz’e ulaştırılan çeşitli kurumlardan görüntülü mesajlar da izleyicilerle buluşturuldu. Yayına 15:00’da başlamamızdan kaynaklı çoğu bölgede biten eylemlerin eylem anında aktarılması zorlaşmış olsa da Avrupa’dan ULM, Hannover, Frankfurt, Strassbourg, Paris, Viyana, Londra, Roterdamm, Göteborg, Hamburg’tan ve daha birçok bölgeden canlı yayınlarla eylemler aktarılırken farklı ülkelerdeki muhabirler aracılığı ile ülkelerdeki 1 Mayıs eylemleri konusunda kamuoyu bilgilendirildi. İtalya’dan da Haber Merkezimiz’e ulaştırılan dayanışma mesajı paylaşıldı. Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Umuda Haykırış’ın seslendirdiği müzik dinletisi sunumu gerçekleştirildi.

YDG temsilcisi, ATİF Eşbaşkanı, ATİK Eşbaşkanları canlı yayına katılarak güne ilişkin düşüncelerini dile getirdi. Süleyman Gürcan yaptığı konuşmada 1 Mayıs’ın bu yılki kutlamalarını kamuoyuna farklı bir şekilde ulaştıran AHM basın emekçilerini kutladı. Kapitalizmin bu virüsle beraber iflasının, sağlık sisteminin iflasının göstergesi olduğunu söyledi. Ayrıca yeni nesilin gençlerin bu dönemleri ileride değişik bir anı olarak hatırlayacağına vurgu yaptı. İşçi emekçilerin sarı sendikaların eylem yapmama kararına karşın alanları dolduran emekçilerin, devrimcilerin, toplumsal muhalafetin bunlara iyi cevap verdiğini vurguladı. Önümüzdeki yılların toplumsal muhalefetin dipten gelen dalganın zamanı olacağına inandığını vurguladı. İşçi emekçilere yönelik hak gasplarını ve taleplerini dile getirdi. Konuşmasının bir bölümünde politik tutsak Müslüm Elma’ya atıfta bulunarak Upotudak ve ATİK’in kampanyalarını kamuoyuna duyurup sonlandırdı.

DGB, Upotudak, Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı Samidoun, Secours Rouge örgütlerinin mesajları da yayında kamuoyuna ulaştırıldı. 20 dk’lık müzik video gösterimi sunuldu. Yine belirli bölümlerde günün anlam ve önemine uygun klipler izleyicilerle buluştu. ATİK Haber Merkezi (AHM) olarak önümüzdeki süreçte de canlı yayınlara devam edilecek.

Video için :
https://youtu.be/RDUMSsSjq1c

Powered by WPeMatico