Home >> Haberler >> Avrupa >> Almanya’da Türk faşistlerine karşı ilk adım atıldı

Almanya’da Türk faşistlerine karşı ilk adım atıldı

Haber Merkezi|19.11.2020|Alman Meclisi Türk ırkçıları yasaklamak için ilk adımı attı. Almanya’daki ülkücü faaliyetlerin yasaklanması teklifi tüm partilerin desteğiyle kabul edildi.

Alman Parlementosu çarşamba günü yaptığı oturumda, “Ülkücü Hareket” olarak tanımlanan Türk ırkçılar, onlara bağlı dernekler ve sembollerin yasaklanmasını içeren teklifi oy çokluğuyla kabul etti. Partiler verdikleri ortak teklifte, “Ülkücü Hareket”in ırkçı, demokrasi ve insan hakları karşıtı ve Yahudi düşmanı olduğunu belirtti. Almanya’da iç güvenliği tehdit eden Türk ırkçıların Kürtleri ve Ermenileri aşağıladığının altı çizilerek, Alman Parlamentosu’nun ırkçılıklarla sadece Almanya’da değil uluslararası alanda mücadele etmesi istendi. Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından hazırlanan raporda da “Bozkurtlar” milliyetçi ve aşırı sağcı ideolojinin taşıyıcısı ve yayıcısı olarak tanımlanıyor. Raporda, Almanya’daki Türk ırkçıların Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ortağı MHP ile sıkı ilişki içinde olduğu da vurgulanıyor.

CDU/CSU: Aşırı sağın ihracına izin vermeyeceğiz

İktidardaki CDU/CSU, SPD ile muhalefeteki Yeşiller ve FDP’nin ortak imzası ile meclise getirilen önergeye parlamentodaki tüm partiler destek verdi. Parlamentoda önceki akşam gerçekleştirilen oturumda önergenin imzacılarından iktidardaki CDU/CSU Partisi Milletvekili Thorsten Frei, Almanya’da Anayasa Koruma Örgütü’nün verilerine göre 11 bin Türk ırkçı bulunduğuna işaret ederek, Almanya’daki en büyük aşırı sağcı grubun “Ülkücü Hareket” olduğunu söyledi. Bu örgütlenmeyi sadece Almanya’da değil tüm Avrupa’da durduracaklarını belirten Frei, aşırı sağcılığın entegre edilebilecek bir ideoloji olmadığını vurgulayarak, “Bu önergeyle şu üç mesajı vermek istedik: Erdoğan muhaliflerinin Almanya’da baskı görmelerine, korkutulmalarına, Türkiye’nin taraf olduğu çatışmaların Almanya’ya tanışmasına ve aşırı sağcılığın ithaline izin vermeceğiz.”

SPD: Naziler’den farkları yok

İktidar ortağı SPD adına konuşan Milletvekili Uli Grötsch, dünyadaki tüm aşırı sağcıların milliyetçi ve ırkçı olduğunu vurgulayarak, “Aşırı sağcı Türk yapılanmaların da aşırı sağcı Almanlardan farkı yok. Ortak bir yanları da hep başkalarını suçlu göstermeleri ve düşman bellemeleri” dedi. Grötsch, Almanya’daki aşırı sağcı Türklerin tıpkı Naziler gibi internet aracılığıyla propaganda yaptıklarını, özelikle genç insanları etkilemeye çalıştıklarını belirtti. Türkiyeli gençlerden, etnik ve homojen bir toplum hedefi olan ırkçı, ayrımcı ideolojilere karşı durmalarını istedi.

Bundestagssitzung Deutschland, Berlin Im Bild ist Sevim Dagdelen (die Linke)

Sol Parti: 52 yıllık ayıp sona erecek

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, kamuoyunun uzun süredir beklediği adımın nihayet atılmış olmasından sevinç duyduklarını belirti. Sol Parti’nin yıllardır aşırı sağcı grupların yasaklanmasını talep ettiğini ve bunu Meclis gündemine taşıdığını hatırlatan Dağdelen; Almanya’da radikal İslamcılar ve aşırı sağcı Türk yapıların Kürtlere, Ermenilere, Alevilere, Komünistlere yönelik nefretinin sonlandırılması gerektiğini belirtti. “Bu girişim ile nihayet Almanya’daki 52 yıllık ayıbın sona ereceğini” kaydeden Dağdelen, Almanya’da Türkiye kökenli işçilerin de katıldığı grevleri dağıtmak için 1978’de Bayern Başbakanı Franz Josef Strauss’un Alparslan Türkeş ile görüşerek, Türk ırkçıların Almanya’da örgütlenmesine önayak olduğunu belirti.

Ortaklığınıza son verin

CDU’nun kendi partilerine sızmaya çalışan Türk ırkçılara dikkat kesilmesini tavsiye eden Dağdelen, “Tüm ırkçı organizasyonlar başta olmak üzere, Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri (ATİB) de barındıran faşist yapılanmalar ile Almanya’daki Müslümanlar Merkez Konseyi (Zentralrat der Muslime-ZMD) gibi ve onlara yakın duran organizasyonlarla da her türlü ortak çalışma sonlandırılmalıdır” dedi.

Yeşiller: Hukuk devleti ensenizde

Yeşiller adına konuşan Cem Özdemir ise soru önergesinin yerinde olduğunu, hem iç hem de dışa önemli bir mesaj verdiğini belirterek şöyle konuştu: “Biz hiçbir şekilde Türk hükümetinin buradaki karşıtlarına yönelik korkutma, yıldırma saldırılarını kabul etmeyeceğiz. Kürtleri, Alevileri ve demokrat Türkleri susturmaya, korkutmaya çalışan kim varsa, hukuk devletinin sert elini ensesinde hissedecektir.”

Türk ırkçılar polis, ordu, mecliste!

Erdoğan’ın Almanya’daki Türkiye kökenlileri kendi iktidarı için kulandığını söyleyen Özdemir, “Ülkücü Hareket’in yasaklanması ile yetinilmemesi gerekiyor” dedi. Bu faşist düşünceyi sahip olanların polise, orduya ve hatta parlementoya girebildiklerini belirterek, bunun engellenmesi gerektiğini söyledi.

FDP: Tüm Avrupa’da mücadele edilmeli

Türk ırkçıların faşist, Yahudi karşıtı ve demokratik ilkelerden uzak olduğunu söyleyen FDP’li Benjamin Strasser, bu ırkçılara yaptırım uygulanması gerektiğini belirtti. Meclise sunulan önergenin kısa süre önce Türk ırkçıları yasaklayan Fransa’yla dayanışma içerdiğini kaydeden Strasser, ırkçılara karşı diğer AB ülkeleriyle ortaklaşa mücadele edeceklerini kaydetti.

Aşırı sağcılar muhattabımız değil

Ülkücülerin Almanya’daki legal derneklerle kamuoyunu ve Alman politikasını kendi ırkçı ideolojileri için etkilemeye çalıştıklarını belirten Strasser, aşırı sağcı örgütlerin ne entegrasyon projelerinde ne de dinler arası dialogda muhatapları olamayacağını kaydetti. Strasser, Türk ırkçıların yasaklanması ve üyelerinin takibe alınmasının önünün açılması için İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçmeye çağırdı.

Öte yandan dört partinin verdiği ortak önergenin yanı sıra  Sol Parti ve aşırı sağcı parti AfD’nin de aynı taleple parlamentoya sunduğu soru önergeleri ise reddedildi.

Hükümetten talepler

İktidar ve muhalefet partilerinin ortak teklifi Federal hükümetten şu talepleri içeriyor:

⇒ Avrupa ve uluslararası alandaki partnerler ile işbirliği içinde ülkücülerin Avrupa’daki etkisini geri püskürtmek amaçlı bütün tedbirlerin alınması,

⇒ Ülkücü Hareket’in özellikle Almanya’da devamlı olarak takip edilmesi ve hukuk devletinin imkanları çerçevesinde kararlı şekilde ona karşı mücadele edilmesi,

⇒ Ülkücü Hareket’in dernek ve organizasyonlarının yasaklanması ve Alman Anayasası’nın değerlerine, insanlık onuruna ve halklar arası diyaloğa karşı her türlü faaliyetine karşı hukuk devleti olarak istikrarlı biçimde mücadele edilmesi,

⇒ Federal projelerden olan “Demokrasiyi yaşatmak” ile Federal Siyasi Eğitim Merkezi (bpb) ve Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın mevcut mali imkanları çerçevesinde, kamuoyunun, derneklerin, birliklerin ve enstitülerin Ülkücü Hareket’in hedef ve metotlarına ilişkin aydınlatılmaları amaçlı yayınların artırılması ve süreklilik arz etmesi,

⇒ Ülkücü Hareket’in internette yaydığı ajitasyona karşı hukuk devleti çerçevesinde istikrarlı biçimde mücadele edilmesi,

⇒ Bozkurtların, Almanya, Avrupa ve Türkiye’de tehdit ettiği kişi ve gruplarla dayanışma gösterilmesi ve onların en iyi şekilde desteklenmesi.

 

Kaynak: ozgurpolitika.com

The post Almanya’da Türk faşistlerine karşı ilk adım atıldı first appeared on ATİK Online.


Kaynak: Avrupa