Home >> Haberler >> Avrupa >> Almanya Altı Bucuk Yıl Sonra G20 Zirvesine Katılanlara Ceza Verme Peşinde

Almanya Altı Bucuk Yıl Sonra G20 Zirvesine Katılanlara Ceza Verme Peşinde

HABER MERKEZİ| 07.11.2023| Hamburg’daki G20 Zirvesi’nin üzerinden altı buçuk yıl geçmesine rağmen, savcılık hala protesto eylemine katılanları cezalandırmaya çalışıyor. Rondenbarg davası olarak bilinen dava, 18 Ocak 2024 tarihinde Hamburg’da altı sanığa karşı başlayacak ve Ağustos’a kadar devam edecek. Bu davada verilecek olan bir mahkûmiyet kararı, gösteri hakkının kısıtlanması anlamına gelecektir.

2017 yazında Hamburg’da G20 Zirvesi gerçekleşti. Ekonomik ve siyasi anlamda dünyanın en güçlü 20 devletinin buluştuğu bu zirveye karşı on binlerce kişi protesto eylemi düzenledi. Şehir devasa bir polis gücü tarafından kuşatıldı, kamplar yasaklandı, gazetecilerin akreditasyonları iptal edildi ve gösteriler bastırılmaya çalışıldı. Bugün devlet hala, o eylemde adil, sömürüsüz ve baskısız bir dünya için sokaklarda olanları takip ediyor.

Zirve protestolarının ardından birçok eylemcinin aleyhine davalar açıldı. Rondenbarg davasında Hamburg savcılığı 85 aktiviste karşı suçlama getirmişti.

Sanıklara kişisel suçlamalar yöneltilmiyor. “Toplu suç” kavramı kullanılarak kişisel bir suç kanıtı olmaksızın mahkûmiyet hedefleniyor. İddia ise “schwerer Landfriedensbruch”. (Ülke barışına karşı şiddet Kamu güvenliğini tehdit eden bir kalabalığın şiddeti.) Sadece eyleme katılmış olmak dahi mahkûmiyet için yeterli olabilecek. Bu tür bir mahkûmiyet, toplanma özgürlüğünü ve dolayısıyla kamusal alanda politik tartışmanın temelini ciddi şekilde sınırlayacaktır.

Rondenbarg’daki olaylar aynı zamanda büyük bir polis şiddeti örneğidir. G20 Zirvesi sırasında yüzlerce kişi, etkinliğin yapılacağı yere giden yolları kapatmaya çalışmıştı. Altona’daki protesto kampından farklı yürüyüşler başlamıştı. Rondenbarg Endüstri Bölgesi’nde polis birimi, uyarı olmadan bir gösterici grubuna şiddetli bir şekilde saldırdı. Polis, yüksek sesle bağırarak gösteriye doğru koştu. Göstericiler şiddetle yere indirildi, dövüldü ve hakaretlere uğradı. Birçok yaralanma meydana geldi, kesiklerden morluklara ve açık kırıklara kadar.

Saldırıya uğrayanlar yargı önüne çıkarılıyor ve protestoları kriminalize ediliyor. “Gemeinschaftlicher Widerstand“ (toplu direniş) kampanyası 2019 yılında başlatıldı ve G20 Rondenbarg davasındaki sanıklara siyasi destek sağlamaktır. Rondenbarg davası çerçevesinde yapılacak eylemlere dair daha fazla duyuru için takipte kalın.

ÇEVİRİ HABER

Erneuter Prozessauftakt im G20-Rondenbarg-Verfahren – Gemeinschaftlicher Widerstand gegen Repression – Gemeinschaftlicher Widerstand (noblogs.org)


Kaynak: Avrupa