Home >> Haberler >> Avrupa >> Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e Özgürlük Kampanyası 6. gününde Devam Ediyor.

Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e Özgürlük Kampanyası 6. gününde Devam Ediyor.

ATİNA | 15.01.2020 | Yunanistan’da yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler için Atina’da başlatılan özgürlük kampanyası devam ediyor. ATİK UPOTUDAK ve Yunanistan Eylem Birliği (Türkiye-Kürdistan) tarafından örgütlenen kampanya 14 Ocak’ta 6. gününe girdi.
Kampanyanın 6. gününde Nazi örgütü Altın Şafak tarafından katledilen Pavlos Fyssas ve Sahzat Luqman’ın duruşmasına katılım sağlandı. Duruşma öncesi mahkeme binasının önünde gerçekleşen eyleme de kampanya tarafından destek sunuldu. Altın Şafak örgütünün mültecileri, göçmenleri, sol muhalif kesimlerden insanları ve devrimcileri katlettiği ve yasaklanması gerektiği haykırıldı.

ATİK adına yapılan konuşmada dayanışma dilekleri iletilirken, aynı zamanda bu davanın faşist ideolojiye karşı bir dava olduğu vurgulandı. Konuşmanın devamında Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’in tutukluluğuna ve kampanyanın gidişatına yönelik bilgi verildi ve dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı.

ATİK adına bir heyet Pavlos Fyssos’un annesi ve Sahzat Luqman’ın babası ile görüştü. Onlarla dayanışma içerisinde olunduğu ve davanın takipçisi olunacağı iletildi.

Günün devamında kamuoyu oluşturmak için Atina’nın işlek bölgelerinden olan Monastraki’de bildiri dağıtımı yapıldı ve kitle Çarşamba günü yapılacak olan basın açıklamasına davet edildi. Kampanyanın 6. günü başarı ile sonuçlandırıldı.

Pavlos Fyssas ve Sahzat Luqman kimdi?

Pavlos Fyssas Atina’da anti-faşist aktivist bir rapçiydi ve 2013 yılında Altın Şafak örgütü tarafından bıçaklanarak katledildi. Sahzat Luqman ise Atina’da yaşayan bir göçmendi ve 2013 yılında aynı Nazi örgütü tarafından sokakta linç edilerek katledildi.


Kaynak: Avrupa