Home >> Haberler >> Avrupa >> 6. Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma

6. Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma

Ulm | 26.09.2020 | Fridays for Future hareketinin çağrı yaptığı 6. Küresel İklim Grevi’nde tüm dünyada bugün çevreciler meydanlara çıktı. Ulm’daki eylemde, HDP aktivistleri taşıdıkları dövizlerle operasyonları gündeme getirdi.

Friday for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin öncülüğünde küresel iklim grevinin 6’ncısı bugün gerçekleştirildi. Friday for Future, tüm iklim aktivistleri koronavirüsü nedeniyle sosyal masafe ve diğer kurallara uyarak eylemlerde yerini aldı. “Artı tek bir dereceye bile hayır” şiarıyla düzenlenen 6. Küresel İklim Grevi’ne tüm Almanya’da yine onbinlerce kişi meydanlara çıktı.

Yoğun yağmura rağmen, yüzlerce kişinin katıldığı Ulm’daki gösteriye AGİF, ATİF, DİDF ve HDP’li aktivistler de katıldı.

HDP ile dayanışma

Ulm’da eyleme katılan Türkiyeli devrimciler HDP’ye yönelik operasyon ve baskıları eylem alanına taşıdılar. AGİF, ATİF ve HDP’li aktivistler “İnadına Doğa, İnadına HDP”, ve yine Almanca olarak “Bugün Türkiye’de yine çok sayıda HDP’li gözaltına alındı!, Faşizme inat, HDP’yi ve Doğayı savunuyoruz” yazılı dövizler taşıdılar. Alanda dövizlerle dolaşan aktivistler, konu hakkında geniş bilgilendirmede de bulundular. Dövizlerde, gözaltı fotoğrafları da kullanıldı.

Ulm’lu devrimci-demokrat kuruluşlar, kentlerinde HDP ile dayanışma amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirterek, önümüzdeki Salı günü (29 Eylül) şehir merkezinde dayanışma mitingi gerçekleştireceklerini duyurdular.

The post 6. Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma first appeared on ATİK Online.


Kaynak: Avrupa