Home >> Haberler >> Avrupa >> Viyana, Köln ve Hamburg’da Açlık Grevleri Direnişçileriyle Dayanışma Platformları Kuruldu

Viyana, Köln ve Hamburg’da Açlık Grevleri Direnişçileriyle Dayanışma Platformları Kuruldu

HABER MERKEZİ |27.02.2019| Avrupa’nın bir çok bölgesinde açlık grevleri ile dayanaşma platformları kurulmaya devam ediliyor.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan bir toplantı ile açlık grevi direnişleriyle dayanışmak ve tecrite karşı Avusturya ortak platformu kuruldu. Viyana Demokratik Toplum Merkezi’nde ATİK-VTİD, AvEG-Kon (Avusturya), ADHD, CİK, Civaka Azad, Avesta, KOMintern, AKM’nin katıldığı toplantıda AABF’de gözcü olarak yer aldı. Platform yaptığı kuruluş toplantısında merkezi planlamaya göre Avusturya’daki gelecek dönemdeki eylem ve etkinliklere yönelik ortak bir planlama belirledi. Toplantıda platformun koordinasyonu belirlenirken, basın, dış ilişkileri hukuk ve sağlık alanlarında komiteler oluşturuldu.

2 Mart Cumartesi günü saat 15.00’te Viyana Ballhausplatz’tan başlayacak “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” yürüyüşünün de somut planlandığı toplantıda süren açlık grevlerini bütün demokratik kamuoyunun sahiplenmesi yönünde çağrı yapıldı.

KÖLN

Tecritin kaldırılması talebiyle Leyla Güven’in başlattığı, cezaevlerinde tutsakların ve dünyanın bir çok yerinde başlayan ve her geçen gün büyüyen açlık grevleri direnişini, taleplerini sahiplenmek ve dayanışmak için oluşturulan “Avrupa Tecrite Karşı Yaşam Platformu”nun bileşenleri tarafından “Köln Açlık Grevleri ile Dayanışma Platformu” kuruldu.

Köln Açlık Grevleri ile Dayanışma Platformu herkesi kayıpların yaşanmaması için direnişi ve talepleri sahiplenme, faşizme karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.

HAMBURG

Hamburg‘ da bir araya gelen örgüt temsilcileri “Tecride karşı yaşam inisiyatifi“ adlı platformu kurdu.

Hamburg DKTM, Hamburg Rojbin Kadın Meclisi, ATIK, ADHK, Hamburg AGIF, KKP, MIG-Zentrum, Karakoçan belediye eski başkanı Burhan Kocaman, KNK Temsilcisi Serhat Çetinkaya’nın katıldığı toplantıda açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin kamuoyu ile daha güçlü paylaşılması gerektiği belirtildi. Tecride karşı yaşam inisiyatifi önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir dizi eylem kararı aldı.


Kaynak: Avrupa