Home >> Haberler >> Avrupa >> Ulm’da Suriye ve Rojava Forumu Gerçekleşti

Ulm’da Suriye ve Rojava Forumu Gerçekleşti

Ulm | 04.11.2019 | Ulm Tohum Kültür Merkezi, Suriye’de yaşanan emperyalist işgal ve saldırılar ile Rojava direnişi konulu panel düzenledi.

Tohum Kültür Merkezi(TKM) yönetim kurulu tarafından organize edilen forumda son süreçte yaşanan gelişmeler tartışılırken, TKM’nin konuya dair tartışmalarda merkezi bir anlayışın oturtulduğu belirtildi.

Forumda ilk olarak Suriye İç Savaşı’na giden süreçte 2007-2008 kapitalist küresel kriz ile 2009-2010 Avrupa’daki kitle hareketleri ele alındı. Buradan çıkan sonuçlar ile başlayan Arap Baharı ve Suriye’ye yansımalarına dikkat çekildi.

Suriye’de savaşın başlamasının ardından ABD ve Fransa emperyalizminin Suriye müdahaleleri ile Rusya ve İran’ın sürece dahil olması ele alınarak, IŞİD’in ortaya çıkması ve Rakka’nın işgali konuşuldu.

Forumda daha sonra Rojava direnişi ile Kürt Özgürlük Hareketi’nin meşru örgütlenmesi ve Rojava’ya yönelik saldırılar tartışılarak, TC’nin emperyalizmin yarı-sömürge niteliğinden dolayı bu saldırlar ve işgal girişiminin sebepleri üzerinde duruldu.

Saldırı süresince ‘sol’ görünümündeki muhalefetin saldırıları desteklemesiyle, şoven yanlarının tekrar ortaya çıktığı vurgulanırken, ABD ve Rusya’nın tutumları konuşuldu.

Son olarak söz dinleyicilere verilerek süreç tartışıldı. Forum Anti-Marksist tezlerle Kürt ulusal direnişine yapılan haksız eleştiriler ve emperyalist dengelerin durumu tartışılarak sonlandırıldı.


Kaynak: Avrupa