Home >> Haberler >> Avrupa >> Dünya Rojava Günü İçin Binler Berlin’de Sokağa Çıktı

Dünya Rojava Günü İçin Binler Berlin’de Sokağa Çıktı

Berlin | 03.11.2019 | 2 Kasım gününün dünya çapında Uluslararası Rojava Günü ve Rojava Devrimi ile dayanışma günü ilan edilmesinin ardından Almanya ve Avrupa’nın bir çok şehrinde eş zamanlı eylemler gerçekleştirildi.

Defent Rojava’nın çağrısını yaptığı eylemlerden biri de Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi. Berlin’de 2 Kasım Dünya Rojava Günü için binlerce kişi saat 12:00’dan itibaren Berlin-Alexdarplatz meydanında  toplanmaya başlayarak, saat 14:00’da hep birlikte Berlin-Potsdamerplatz meydanına doğru yürüyüşe geçtiler. Birçok yerli ve göçmen kurum ve kuruluşun destek verdiği eyleme kalabalık bir Alman kitlesinin katılımı dikkat çekiciydi. Eyleme Kürt kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Türkiye devrimci hareketinden PARTİZAN, MLKP, yerelden ATİK, MLPD, ANTIFA gibi örgütler de katılarak destek verdiler.

Faşist TC devleti tarafından 9 Ekim 2019 tarihinden bu yana işgal girişimi altında olan demokratik Rojava özerk bölgesi, tüm dünyada enternasyonal dayanışma ruhu ile yapılan miting ve yürüyüş eylemleri ile protesto edilmeye devam ediliyor. Rojava Devrimi ile vücut bulan, bu demokratik ortamda birlikte yaşayan Kürtler, Ermeniler, Araplar, Süryaniler, Ezidiler’in kazanımlarına tahammül edemeyen diktatör R.T. Erdoğan önderliğindeki faşist-kemalist Türk Devleti, emperyalist devletlerin de desteğini alarak, emri altında olan ve besleyip eğittiği  bölgesel gerici, cihatçı çetelerle katliamlarına ara vermeden devam ediyor.

Eylem esnasında bir çok konuşmacı söz alarak Rojava’daki işgal ve katliamları lanetleyen açıklamalarda bulundular. Berlin Eyaleti’nin Die Linke Parti’nin milletvekili Hakan Taş da  söz alarak, kitleye yaptığı kunuşmasında; Rojava’nın asla yalnız olmadığını belirterek, Die Linke partisinin elinden geleni yapacağı sözünü bir kez daha tekrarladı ve devamla; “Dünya bir kez daha Kürtleri kandırarak tuzağa düşürmek istiyor, ama Kürtler ve devrimci dostlarının onurlu direnişleri bu planı bir kez daha bozacaktır. Hepimiz bedeni yanan çocuğu gördük, o aslında Kürt halkının acısıydı, o çocuğun gözyaşları Kürt halkınındı. Avrupa bu katliam karşısında sessiz ve üç maymunu oynuyor,”  vurgusunu yaptı.

Yürüyüş boyunca sık sık tüm kitle tarafından “Terörist Erdoğan”, “Hoch die internationale Solitarität“, “Deutsche Panzer raus aus Kürdistan”, “Biji berxwadane Rojava” gibi sloganlar atıldı.
Yürüyüş eylemi bitiş alanına varıldıktan sonra yapılan konuşmalar- ve açıklamaların ardından olaysız bir şekilde son buldu.Kaynak: Avrupa