Home >> Haberler >> Avrupa >> DGB Faşist Kemalist Diktatörlüğün AKP Eliyle Gerçekleştirdiği Kayyum Gasplarına Karşı Bildiri Yayınladı

DGB Faşist Kemalist Diktatörlüğün AKP Eliyle Gerçekleştirdiği Kayyum Gasplarına Karşı Bildiri Yayınladı

Haber Merkezi | 18.05.2020 | Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’nun (ATİK) da bileşeni olduğu Avrupa Demokratik Güç Birliği, faşist-kemalist diktatörlükçe gerçekleştirilen hak gasplarına, işgal, ilhak ve kayyum saldırılarına karşı bir bildiri yayınladı. Haber değeri taşıdığından dolayı bildiriyi olduğu gibi yayınlıyoruz.

TÜRK DEVLETİNİN SOYKIRIMCI SALDIRILARINA KARŞI HEP BİRLİKTE DİRENİŞE,

HALKLARIN BELEDİYELERİNİN KAYYUMLAR ELİYLE GASP EDİLMESİNE ŞİDDETLE KINIYORUZ.

Faşist Türk devleti tarafında, yeni bir kayyum saldırısı gerçekleştirildi. 2019 seçimlerinde HDP tarafında kazanılan Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtulan ve Altınova belediyelerini gasp eden Türk devleti, bu yola halkların örgütlü gücünü kırmak istemektedir.

Faşist AKP/MHP çetesi, Corona salgını koşullarını Kürt halkına ve demokrasi güçlerine yönelik saldırının zemini ve fırsatı olarak değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu amaçla bir yanda işbirlikçileriyle birlikte, Kürt halkına karşı sürdürdüğü savaşı ilhak ve işgal biçiminde derinleştirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışırken, aynı zamanda ülke içindeki demokratik mevzi ve güçlere yönelik saldırılarını da artırmıştır.

Kürt halkının varlığına ve en sıradan demokratik haklarını kullanmasına hiçbir biçimde tahammül edemeyen Erdoğan ve saray rejiminin gerçekleştirdiği bu kayyum saldırısı sadece Kürtlere değil bütün demokrasi güçlerine yönelik bir saldırısıdır.

En sıradan demokratik haklarını talep edenlerin ölümlerden ölüm beğenmeye zorlanması, insanlığa karşı suç işleyen çetelerin serbest bırakılması, Gazi Cem evine yapılan saldırı, televizyonlarda soykırım listelerinin açıklanması ve bu durumu devletin bütün organlarıyla teşvik etmesi, gibi saldırılar, faşist Türk devletinin birkaç günlük vukuatlarından sadece bazılarıdır.

Bu nedenle hem HDP belediyelerinin gasp edilmesini, hem işgal ve ilhak saldırılarını ve hem de bütün demokrasi güçlerine karşı sürdürülen saldırıları, bulunduğumuz bütün alanlarda ve yapabileceğimiz bütün araçlarla teşhir ve mahkum etmeli, dünya kamuoyunu ve tim ilerici kurumlarını, demokratik haklardan yana etkin bir biçimde tutum almaya, AKP/MHP faşizminin saldırılarına karşı tepki göstermeye davet ediyoruz.

Avrupa DGB olarak, Kürt halkını ve bütün halklarımızı, başta faşist AKP/MHP çetesinin kayyum saldırıları olmak üzere bütün faşist ve gerici saldırılara karşı ayakta olmaya ve bu saldırıları protesto etmek amacıyla yapılacak eylemliliklere katılmaya davet ediyoruz.

Avrupa Demokratik Güç Birliği

18 Mayis 2020

 

Kaynak: Avrupa