Home >> Haberler >> Avrupa >> Berlin’de Onbinlerce Metal İşçisi Sokaklara İndi!

Berlin’de Onbinlerce Metal İşçisi Sokaklara İndi!

BERLİN |29.06.2019| Almanya‘nın genelinden gelen onbinlerce insan IG Metall‘in Berlin‘de 29 Haziran Cumartesi günü saat 13:00‘da düzenlediği büyük miting de buluştular. IG Metal sendikasının “FairWandel (Adil Dönüşüm)“ sloganı ile düzenlediği ve yaklaşık iki ay boyunca hazırlıklarını yaptığı büyük işçi mitingi Berlin-Brandenburger Tor meydanında gerçekleştirildi.

Almanya‘nın her tarafından binlerce metal işçisi Almanya‘nın başkenti Berlin‘de, IG Metal Sendikası‘nın çağrısı ile düzenlenen büyük mitingde bir araya geldiler. Üretimde artan dijitalleşme ile işçi haklarında gaspların, tahriplerin ve işten atılmaların yoğun yaşandığı gerekçe gösterilerek düzenlenen büyük protesto eylemine katılım beklenenden yoğundu. IG Metal Sendikası tarafından düzenlenen bu eylem ile, iş yerlerindeki hak gasplarının yanı sıra,  iklim ve çevre sorunları, dönüşümlü teknoloji ve dayanışma konuları da gündemdeydi.
Eylem sırasında söz alan konuşmacılar, üretimdeki teknolojik dönüşümün herkes için özellikle işçi sınıfı için adil bir dönüşüm olması gerektiği vurgusunda bulundular. Ülkenin doğusu ve batısı arasında değişen haftalık çalışma saatinin eşit olması ve haftalık 35 saat olması da talepler arasındaydı.

IG Metal Sendikası tarafından düzenlenen Almanya merkezli bu büyük mitinge Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) de kitlesi ve flamaları ile katılarak dayanışmada bulundu.

2 milyon 200 bin üyesi bulunan IG Metal Sendikası Almanya`nın tüm bölgelerinden yaklaşık 10 tren ve 800 otobüs ile işçileri başkent Berlin’e taşıdı. Yapılan açıklamalara göre yaklaşık 50 bin kişi bu protesto eylemine katıldı. Eylem akşam geç saatlere kadar düzenlenen konser etkinlikleri ile çoşkulu bir şekilde son buldu.
Kaynak: Avrupa