Home >> Haberler >> Avrupa >> Barış Atay ile “Suç ve Keza” tiyatrosuna Basel’de büyük ilgi

Barış Atay ile “Suç ve Keza” tiyatrosuna Basel’de büyük ilgi

İSVİÇRE |07.10.2019| ATİK’in düzenlemiş olduğu “Suç ve Keza” tiyatro turnesi 5 Ekim günü Basel’de seyircilerle buluştu. Barış Atay ve Cüneyt Sezer’in oyunculuğunu yaptığı oyunun yapımcılığı Frankfurt Güneş Tiyatrosu tarafından üstlenildi. ATİK tarafından Arnheim, Ulm ve Hannover şehirlerinin ardından Basel’de ATİK İsviçre Komitesi tarafından düzenlendi.

Etkinlik Komite’nin selamlaması ile başladı:” Bizler yaratıcı insanlarız – devrimcileriz. Yaratıcı insanlar olarak kendimizi yeni bir toplum inşa etmeye adadık; ama aynı zamanda, süregiden, sömürgeci toplumun ürettiği kül olmuş bedenleri ve ölü zihinlere karşın gerek sloganlarımızla gerek sanatımızla emeğin emekçinin yaşamın her alanında bozuk düzenin çarkı olmamak için feda edenlerin ardılları olduk. Her şeye rağmen, yalnız başımıza değil, kitlelerin safında her türden gericiliğe karşı, bizim olanın tohumlarını ekmek için.

Sevgili dostlar, Bizler Atik İsviçre komitesi olarak bugün burada emekçi kitleler ve sanat arasında bir köprü kurduk. Bu anlamda bugün burada emeği gecen herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz. Hepinizi yürekten selamlıyor, hoş geldiniz diyoruz.”

Selamlamanın ardından söz ATİK Eş Başkanı Süleyman Gürcan’a verildi. Eş Başkan ATİK’in İsviçre’deki çalışmalarına değinerek etkinliğe emek verenlere teşekkür etti. Devamında Avrupa hızlıca yükselen ırkçılığa vurgu yaptı: “Avrupa’da özellikle ırkçılığın geliştiği ve faşizmin giderek yükseldiği bir süreci hep birlikte yaşıyoruz. Bunu biz aslında 1920’lerde yaşamıştık, ta ki Hitler’in ve Mussolini’nin iktidara geldiği günler gibi. Özellikle ırkçı ve faşist partilerin giderek güçlendiği, bir taraftan parlamentolara girdiği aynı zamanda da ırkçı faşist çetelerin insanları öldürdüğü bir süreci yeniden yaşıyoruz.”

Bu ırkçılığı ve milliyetçiliği emperyalistlerin bilerek tetiklediğini söyleyen Gürcan bunun bir savaş hazırlığının olduğunu vurguladı:” Emperyalizm kendisini yeniden organize ediyor, yeniden düzenliyor. Bunu yaparken de silah sanayisinde ve askeri sanayi ye büyük yatırımlar yapıyorlar. Çünkü bir savaş hazırlığındalar. Ortadoğu’da yürüttükleri savaş ile bu süreci atlatamazlarsa, dünyamız yeni bir merkezi savaş tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Şimdiden buna uygun kararlar alıyor buna uygun yasalar çıkartıyorlar.”

Yeşiller Milletvekili Sibel Arslan ve Federal Parlamento adayı Mustafa Atıcı da, etkinliği selamlamak üzere kısa konuşmalarını yapmak için söz aldılar.

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza Romanından esinlenerek hazırlanan oyun seyircilerde büyük beğeni toplandı. Kitlesel geçen gösterinin ardından Barış Atay seyircilerle sohbet ve fotoğraf çekti.


Kaynak: Avrupa