Home >> Haberler >> Avrupa >> Ulla Jelpke’den Müslüm Elma’nın aleyhinde süren Münih’teki §129b davasıyla ilgili açıklama

Ulla Jelpke’den Müslüm Elma’nın aleyhinde süren Münih’teki §129b davasıyla ilgili açıklama

Haber Merkezi|01.04.2020|Almanya’da die Linke’den(Sol Parti) federal meclis üyesi olan Ulla Jelpke, Münih’te süren Komünistler davası ile ilgili açıklama yayımladı. Mahkeme heyetinin korona virüsten kaynaklanan olağanüstü hale rağmen, sağlık sorunları olan Müslüm Elma’nın duruşmalarına ara vermeyi reddetmesini kınayan Ulla Jelpke “Elma’nın uzun zamandır süren gözaltı sürecine derhal son verilerek serbest bırakılmalı ve özgürlükteki diğer mahkumlarda olduğu gibi aleyhindeki duruşma askıya alınmalıdır.” Dedi.

Açıklamanın tamamı bu şekilde:

“Müslüm Elma’nın  aleyhinde süren Münih’teki §129b davasıyla ilgili açıklama: Mahkeme sanığın sağlığıyla oynamamalı!

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi 7. dairesi, Türkiyeli on solcu aktiviste karşı açılan duruşmada “yabancı bir terör örgütünün elebaşı” olmakla suçlanan Müslüm Elma aleyhindeki davayı bitirmeyi amaçlıyor. Korona salgını nedeniyle diğer sanıklara yönelik kovuşturmalar beklemeye alınırken, Elma aleyhindeki yargılamaların devam etmesi amaçlanıyor.  Davanın yargıcı açıklamasında “devlet suçu talebinin özel önceliğini karşılıyor” belirlemesinde bulunmaktadır.  Amaç, 5 yıldır gözaltında tutulan Elma’nın tutukluluk sürecini devam etmek olarak görünmektedir. Mahkemenin atadığı uzman bir bilirkişi, Elma aleyhindeki ana işlemlerin devam etme riskini açıklığa kavuşturması beklenmektedir.  Mahkeme, savunma avukatları, tercümanlar ve yargı görevlileri de dahil olmak üzere duruşma tarihleri her seferinde kapalı alanlarda çok sayıda insanı bir araya getiriyor.

Türkiye’deki siyasi düşünceleri nedeniyle toplam 20 yıl hapse mahkûm edilen ve bu süreçte ciddi işkence gören 60 yaşındaki Elma, daha önceki hastalıkları ve yaşı nedeniyle korona enfeksiyonu için özel risk grubuna aittir.

Mahkeme, sanığın sağlığı üzerinde oynamamalıdır. Korona salgını koşullarında davayı sürdürmek Elmanın sağlığıyla oylanmaktır.  Elma’nın uzun zamandır süren gözaltı sürecine derhal son verilerek serbest bırakılmalı ve özgürlükteki diğer mahkumlarda olduğu gibi aleyhindeki duruşma askıya alınmalıdır.”

 


Kaynak: Avrupa