Home >> Haberler >> Tekirdağ Hapishane’sinde tutsaklara keyfi uygulamalar
tekirdag f_tipi
tekirdag f_tipi

Tekirdağ Hapishane’sinde tutsaklara keyfi uygulamalar

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi tutsaklar, zorla cezaevinin keyfi uygulamalarına maruz kalıyor. Tutsaklar uygulamalara karşı görüşe çıkmama kararı alırken, devam etmesi halinde ise, bedenlerini açlık grevine yatıracaklarının kararını paylaştı.

Gün geçmiyor ki Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde bir hak ihlaline rastlanmasın. Hak ihlalleriyle gündemden bir türlü düşmeyen cezaevlerinden biri de Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Cezaevinde tutulan siyasi tutsaklar, cezaevi yönetimi tarafından keyfi uygulamalarına maruz kalıyor. Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK davası hükümlüsü olarak tutulan Abdulkadir Bozkurt’un görüşçüsü olarak cezaevine giden Ersat Karataş, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini anlattı. Karataş, siyasi tutsakların telefon görüşmesinde dahi idare tarafından “tekmil” dayatmasında bulunulduğunu ve cezaevinin her bir köşesine yerleştirilen kameralar ile siyasi tutsakların idare tarafından yoğun baskı ve sindirme politikalarına maruz kaldığını dile getirdi.

Siyasi tutsakların kendisine cezaevinin keyfi dayatmalara tepki olarak artık görüşe çıkmayacaklarını aktardığını söyleyen Karataş, siyasilerin bu uygulamalar devam ettiği takdirde ise açlık grevine gireceklerini söylediklerini ifade etti.

MİLLETVEKİLİ HEYETİ GELSİN, İNCELEMELERDE BULUNSUN

Karataş, özellikle telefon görüşmelerinde cezaevi idaresinin siyasi tutsaklara tekmil vermeye zorladığını aktardıklarını belirterek, “Arkadaşlar kendilerine dayatılanları tüm zorlamalara karşı kabul etmiyor. Arkadaşlar, ‘askeri sistem ile iradelerimız kırılmak isteniyor. Bunu kabul etmediğimiz takdirde de kütüphane ve spor gibi sosyal aktivitelerimiz ellerimizden alınmak ile tehdit ediliyoruz. Buraya biran önce bir milletvekili heyetinin gelmesi ve incelemelerde bulunması şart’ diye ben ve benim gibi ziyarete gelenlere aktarımlarda bulundular” dedi.

AÇLIK GREVİNE GİRECEĞİZ

Siyasi tutsakların sosyal aktiviteleri olan kütüphane ve spor haklarının ellerinden alındığı taktirde açlık grevine gireceklerini söylediklerini dile getiren Karataş, “Son görüşmeden sonra görüşmeleri boykot etmeye başladılar. Zaten cezaevindeki diğer hak ihlalleri de rutinleşmiş durumda. Cezaevinin hemen her köşesine kamera bağlamışlar. Bununla da tutsaklar üzerinde bir sindirme ve baskı oluşturmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

TEKİRDAĞ / ANF – HASAN YOLDAŞ