Home >> Haberler >> Avrupa >> Uluslararası Otomobil İşçilerinin Kongresinin Alt Toplantısı Erfurt’ta Yapıldı!

Uluslararası Otomobil İşçilerinin Kongresinin Alt Toplantısı Erfurt’ta Yapıldı!

 

ERFURT | 28.06.2019 | Uluslararası otomobil işçilerinin 2. Kongresi 19-23 Şubat 2020 tarihleri arasında, Güney Afrika’da yapılacaktır. Daha önce 1. Kongre Almanya’da yapılmıştı. 2. Kongreye yaklaşık 21 Ülkeden otomobil işçilerini temsilen, her ülkeden 5 asil delege tarafından temsil edilerek kongre tartışmaları yürütülecektir.

23 Haziran tarihinde Erfurt’ta yapılan toplantıya birçok şehirden ve çeşitli otomobil firmalarında çalışan 50’yi aşkın delege ve katılımcı tarafından yürütülen verimli tartışmalarla başarıyla gerçekleşti. ATİF faaliyetçileri de toplantıya katılım sağladı.

Toplantıda Koordinasyon Komitesinde olan arkadaşların gündem önerileri okunurken belli öneriler alınarak toplantıya geçildi. Toplantının başında Afrika dilinde bir direniş parçası önceden katılımcılara dağıtılarak bir Afrikalı emekçi tarafından bütün kitlece söylenmesi sağlandı.

Katılımcılar ve Delegeler kendilerini hangi şehir ve fabrikadan geldiğini ve fabrikalardaki faaliyetlerini belirterek mevcut durumlarını aktardılar. Delegeler yapılacak Uluslararası Otomobil İşçileri Kongresinin işçiler arasında tanıtımının yaygın olarak yapılması ve maddi kampanya yürütülmesi için görüş belirttiler. Maddi kampanya için görüş birliğine varıldı. Sendikalardan da destek istenecek.

Ayrıca Berlin’de IG Metall Sendikasının organize ettiği, Daimler fabrikası ana giriş kapısında 29 Haziran’da yapılacak yürüyüşe katılımın altı çizildi. Kongreye 5 asil ve 3 yedek delege seçildi.  Bir ATİF üyesi de delege olarak seçildi. Toplantı topluca alman direniş parçalarının birlikte söylenmesi ile başarıyla bitirildi.


Kaynak: Avrupa