Home >> Haberler >> Avrupa >> Köln’de Onbinler “İşgale Hayır!“ Dedi!

Köln’de Onbinler “İşgale Hayır!“ Dedi!

KÖLN | 14.10.2019 | Defend Rojava’nın yaptığı çağrıyla Avrupa’nın bir çok metropolünde yapılan yürüyüşlerden birisi de 12 Ekim’de Köln’de düzenlendi. Yürüyüşün başlayacağı Deutzer Werft meydanına öğle saatlerinden itibaren binlerce insan akın etmeye başladı. Saat 14.30’da yürüyüş başlama saati geldiğinde onbinleri aşan bir kitle meydanı oldurdu.

Yürüyüş saat 14.30’da onbinlerin işgali teşhir eden ortak sloganlarıyla başladı. Kürtlerin dört parçadan katılımı ve özellikle yürüyüşe Rojave kitlesinin yoğun katılım söz konusuydu. Bununla birlikte Milletvekilleri, Alman sol guruplar, MLPD, ATİK, YDG, YENİ KADIN, PARTİZAN, ADHK, MLKP, AvEG-KON, Özgürlük Cephesi gibi bir çok devrimci örgüt ve kitle örgülerinin yoğun katılımı söz konusuydu.

Yürüyüş boyunca ve mitinglerde; KCD-E Eş Başkanı Yüksel Koç, Defend Rojava Platformu adına Mehmet Tanrıverdi Almanca, ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan Türkçe, MLPD ve İCOR adına Monica Gärtner-Engel, TJK-E adına Ayten Kaplan, NRW Eyaleti’nin Yeşiller Milletvekili Berivan Aymaz ve MLKP temsilcisi konuşmalar yaptı.

Yürüyüş boyunca sürekli kitlenin katılımı ve coşkusu yoğundu. Defend Rojava’nın hazırladığı Almanca pankartların ve dövüzlerin yoğun taşındığı yürüyüşte; sürekli Biji Berxwedana Rojava, Hoch die Internationale Soridarität, Kahrosun Faşist Diktatörlük, Kürdistan’da işgale hayır sloganları coşkuyla atıldı.

Yürüyüş boyunca Türk devletinin işgalini teşhir eden konuşmalar yapılarak, 19 Ekim’de Köln’de yapılacak Almanya merkezi yürüyüşüne çağrı yapıldı.

Köln | Rojava Komutanı telefonla yürüyüşe seslendi

Posted by ATİK Haber Merkezi / AHM on Saturday, 12 October 2019


Kaynak: Avrupa